Powrót do strony głównej

Posty

Czwartek u Ekonomistów: Michał Kalecki. Biografia intelektualna

czwartek, 2 marca 2023

W dniu 16 marca 2023 r. odbyło się seminarium z cyklu CZWARTEK U EKONOMISTÓW poświęcony najnowszej publikacji prof. Jana Toporowskiego o Kaleckim. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyka Polityczna. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne objęło ją patronatem. Autor, prof. Jan Toporowski, potwierdził swój udział w wydarzeniu. Wśród zaproszonych gości byli prof. Leszek Jasiński, dr Grzegorz Konat, dr Krzysztof Nowak-Posadzy, prof. Henryk Szlajfer. Spotkanie poprowadzili: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Honorowa PTE oraz prof. Łukasz Hardt, Wiceprezes PTE

Michał Kalecki (1899-1970), wybitny Polski ekonomista i współtwórca Rewolucji Keynesowskiej, cytowany do dziś, pozostaje nadal mało rozpoznawaną postacią w dziedzinie nauk ekonomicznych. Komplet jego dzieł dopiero od niedawna jest dostępny dla czytelników anglojęzycznych, natomiast w Polsce do dziś Kalecki pozostaje nie w pełni doceniany.

Biografia prof. Jana Toporowskiego opisuje nie tylko życiorys i burzliwe czasy, w których Kalecki żył i pisał, ale także przebieg jego pracy naukowej i nowości, które wprowadził do teorii ekonomicznej.

Więcej informacji o Michale Kaleckim m.in. w broszurze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, działającym przy Fundacji im. Edwarda Lipińskiego

Termin: 16 marca, godz. 17:00 - 18:30
Miejsce: Sala im. Edwarda Lipińskiego, ul. Nowy Świat 49

Prowadzenie spotkania:

  • prof. Elżbieta Mączyńska
  • prof. Łukasz Hardt

Prelegenci:

  • prof. Jan Toporowski
  • prof. Leszek Jasiński
  • dr Grzegorz Konat
  • dr Krzysztof Nowak-Posadzy
  • prof. Henryk Szlajfer

Podczas wydarzenia była możliwość zakupu książki pt. "Michał Kalecki. Biografia intelektualna", autorstwa prof. Jana Toporowskiego.

Ważne linki:

Fotorelacja z wydarzenia: