Powrót do strony głównej

Posty

Kształtowanie świata na nowo

poniedziałek, 16 października 2023

Czy wojna w Ukrainie faktycznie stanowi jedną z przyczyn wzrostu inflacji w Polsce? Jaka będzie kolejna faza globalizacji i które kraje staną się jej liderami? W jaki sposób ukształtuje się nowy ład społeczno-gospodarczy? Goście i gościnie debaty naukowej „Transformacja gospodarczo-energetyczna w kontekście następstw wojny w Ukrainie” podzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat.

Wojna prowadzona na pełną skalę w Ukrainie ma wpływ na niemal każdy obszar na płaszczyźnie międzynarodowej. Oprócz tego, że odbija się na życiu mieszkańców i mieszkanek tego kraju, sprawia też, że państwa europejskie muszą szukać nowych rozwiązań w zakresie gospodarki. O aktualnych szansach i wyzwaniach związanych z transformacją gospodarczą i energetyczną w Europie dyskutowali profesorowie i profesorki z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych podczas seminarium z cyklu „Społeczna Gospodarka Rynkowa” organizowanych już od ponad 30 lat.

W debacie wzięli udział prof. dr Georg Milbradt - niemiecki polityk, ekonomista, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, dr Piotr Arak - Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, prof. dr Harold James, Uniwersytet Princeton, prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezeska Honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa, prof. dr Mykola Zymomrya, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu oraz dr Marzenna James, Uniwersytet Princeton.

Podstawowym zadaniem społecznej gospodarki rynkowej jest zapewnienie dobrobytu dla wszystkich. To właśnie ona jest podstawą ustroju gospodarczego Polski, a w założeniach opiera się na równości, wolności oraz odpowiedzialności ludzi. Ale czy faktycznie tak jest? Nie zgadza się z tym prof. Elżbieta Mączyńska. Badaczka podkreśliła istotność zachowania równowagi w państwie przez godzenie interesów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych. Według niej w razie braku tej równowagi, może dochodzić do trudnych zjawisk, w tym migracyjnych, narastającej izolacji czy złego samopoczucia ludzi. Jak podsumowała profesorka, powstanie wymienionych powyżej problemów w polskim społeczeństwie oznacza, że teraźniejszy system gospodarczy, mimo postępu technologicznego, nie służy ludziom.

Czytaj więcej na: fwpn.org.pl