Powrót do strony głównej

Posty

Zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. ,,Czy Polska może nie przystąpić do strefy Euro?"

wtorek, 26 listopada 2024

Miło nam poinformować, że Polskie Towarzystwo Ekonomiczne jest współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. ,,Czy Polska może nie przystąpić do strefy Euro?". Konferencja jest organizowana we współpracy z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. oraz Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem i Demokracją UAM. Wydarzenie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i będzie miało miejsce 4 grudnia 2024 r. o godz. 10:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

O Konferencji

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Czy Polska może nie przystąpić do strefy euro?”, organizowanej przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. we współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oraz Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem i Demokracją UAM pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

  • Data: 4 grudnia 2024 r.
  • Godzina: 10:00–15:15
  • Miejsce: Sala sesyjna, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Al. Niepodległości 34, Poznań
  • Rejestracja: LINK.
    Udział w wydarzeniu jest możliwy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do szybkiej rejestracji!
  • Szczegółowe informacje o konferencji

Program konferencji

Konferencja składać się będzie z trzech sesji tematycznych, które pozwolą uczestnikom pogłębić wiedzę na temat:

  • fundamentów i wymiarów integracji europejskiej,
  • bieżącej sytuacji Polski na drodze do strefy euro,
  • prawnych, gospodarczych i społecznych uwarunkowań przyjęcia wspólnej waluty.

Każda sesja zostanie poprowadzona przez uznanych specjalistów i wzbogacona wystąpieniami ekspertów, którzy podzielą się swoimi analizami oraz prognozami na temat przyszłości Unii Europejskiej i roli Polski w zmieniającym się otoczeniu międzynarodowym.

Prelegenci:

W programie konferencji przewidziano wystąpienia następujących osobistości:

  • prof. dr hab. Marek Belka - wybitny ekonomista, nauczyciel akademicki i polityk. W latach 2019-2024 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 2010-2016 pełnił funkcję Prezesa NBP. W latach 2004-2005 był premierem rządu RP.
  • prof. dr hab. Marian Gorynia - profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej (2019-2023 oraz 2024-2027). Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (od 2021). W latach 2008–2016 rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
  • prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse - socjolog, politolog i historyk. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Uniwersytetu w Oxfordzie, Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Georgetown, a także Instytutu Nauk Społecznych im. Max’a Planck’a w Kolonii.
  • prof. dr hab. Danuta Hübner - ekonomistka i polityk, profesor nauk ekonomicznych. Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej w latach 2004-2009. Posłanka do Parlamentu Europejskiego w VII, VIII i IX kadencji.
  • Stefan Kawalec - prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. W latach 1989 – 1991 główny doradca ekonomiczny wicepremiera i ministra finansów. Współautor „Planu Balcerowicza”. W latach 1991-1994 wiceminister finansów.
  • prof. UW dr hab. Ryszard Kokoszczyński - profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje od 1977 r. Od 1987 r. związany zawodowo także z Narodowym Bankiem Polskim. W latach 2015-2021 był członkiem zarządu NBP.
  • dr hab. Grzegorz Kuca, prof. UJ - jest profesorem w Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego i zastępcą kierownika Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz adwokatem w Okręgowej Izby Adwokackiej w Krakowie.
  • prof. dr hab. Artur Nowak-Far - profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej. Uznany ekspert prawa finansowego, w tym prawa finansowego Unii Europejskiej. W latach 2013-2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
  • prof. dr hab. Witold Orłowski - profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i publicysta. Jest profesorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, a także głównym doradcą ekonomicznym PwC w Polsce.
  • prof. dr hab. Dariusz Rosati – profesor nauk ekonomicznych i polityk. Jest profesorem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Były minister spraw zagranicznych (1995–1997), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji (2004–2009, 2014–2019), poseł na Sejm VII i IX kadencji (2011–2014, 2019–2023).
  • dr Anna Materska-Sosnowska – politolożka, komentatorka życia politycznego, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Zatrudniona w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
  • prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka – profesor w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prezes Rady Ministrów RP w latach 1992-1993, Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny w latach 1997-2000. Pełniła funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej (2001-2013) i ambasadora RP przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim (2002-2013).
  • prof. UAM dr hab. Krzysztof Urbaniak - politolog, prawnik, ekonomista. Profesor w Zakładzie Systemów Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Radca prawny, Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Prezes Zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Szczegółowe biogramy prelegentów

Dlaczego warto wziąć udział?

Udział w konferencji stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów gospodarczych i prawnych, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy rozwój naszego kraju. Wspólnie podejmiemy refleksję nad przyszłością Polski w strukturach europejskich, analizując zarówno szanse, jak i wyzwania oraz potencjalne konsekwencje przystąpienia do strefy euro. To także możliwość wymiany poglądów z uznanymi ekspertami oraz lepszego zrozumienia procesów i wyzwań związanych z integracją europejską.

Konferencja odbywa się w ramach przygotowań do XI Kongresu Ekonomistów Polskich, który jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w grudniu 2025 roku. Wydarzenie to stanowi część szeroko zakrojonych działań na rzecz promowania kluczowych zagadnień współczesnej ekonomii.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Konferencji!