Powrót do strony głównej

Artykuły i opinie

M. Gorynia, M. Śliwińska: Międzynarodowy biznes w warunkach ewolucji w stronę zrównoważonego rozwoju

czwartek, 28 grudnia 2023

EUROGOSPODARKA: W pierwszej części artykułu omówiliśmy pierwszą rekomendację autorów dotyczącą możliwie ścisłego podporządkowania strategii ekspansji zagranicznej firm celom zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wynika ona z przekonania, że chociaż wojna rosyjsko--ukraińska jest wydarzeniem negatywnym z punktu widzenia rozwoju gospodarki światowej, to jednak nie należy w jej obliczu rezygnować z poparcia na rzecz uwzględnienia wymogów zrównoważonego rozwoju w prowadzeniu biznesu międzynarodowego w warunkach ewoluujących procesów internacjonalizacji i globalizacji działalności gospodarczej. W tej części przedstawimy drugą rekomendację, która dotyczy wykorzystania idei i dobrych praktyk przedsiębiorstw zaangażowanych w sprawiedliwy handel (Fair Trade).

W literaturze przedmiotu zwraca uwagę częste wymienne stosowanie takich określeń, jak rynki zrównoważone, etyczne czy sprawiedliwe, oraz duża trudność w wyborze, które z tych pojęć jest nadrzędne. Wynika to z istnienia wielu definicji zwłaszcza tych dwóch pierwszych pojęć, uwarunkowań historycznych oraz dużej dynamiki rozwoju tych rynków w ostatnich dekadach. Wydaje się jednak, iż obecnie coraz częściej pojęcie rynków zrównoważonych traktowane jest jako nadrzędne wobec pozostałych wymienionych, co jest związane z rosnącą popularnością tematyki zrównoważonego rozwoju i ogłoszonych przez ONZ 17 celów zrównoważonego rozwoju (The 17 Sustainable Development Goals (SDGs) to Transform our World).

Najczęściej rynki zrównoważone definiuje się jako takie, które uwzględniają potrzebę lub przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i do poprawy warunków życia najuboższych uczestników rynku. Mogłoby się wydawać, że sformułowania: „uwzględniają” bądź „przyczyniają się” stanowią subtelną czy wręcz nieistotną różnicę, jednak gdy odniesie się je do koncepcji tak zwanego słabego i silnego zrównoważenia (weak & strong sustainability), różnica między nimi staje się bardziej wyrazista.

Przeczytaj cały artykuł: