Artykuły i opinie
Prof. M. Gorynia: Ekonomia umiaru nie oznacza, że musimy zaciskać pasa
poniedziałek, 12 lutego 2024
Według raportu Komisji Europejskiej wiedza finansowa Polaków jest na 6. miejscu w Europie od końca. - Popełniamy często błąd automatycznej projekcji dzisiejszej sytuacji na przyszłość, w średnim czy nawet długim okresie – lat 5, 10 i więcej. Nieźle zarabiamy, jesteśmy zdrowi, konsumujemy i wpadamy w pułapkę myślenia, że zawsze tak będzie – ocenia w rozmowie z portalem DlaHandlu.pl prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Według raportu Komisji Europejskiej 40 proc. Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako wysoką, jednak według wyników testu oceniającego ich postawy w praktyce, wyprzedziły nas aż 22 europejskie kraje. Jaki rysuje się obraz Polaka, polskiego konsumenta w kontekście jego wiedzy ekonomicznej?
Marian Gorynia: - Już z podanych przez pana danych wynika, że nasza orientacja w zakresie naszej wiedzy finansowej jest ograniczona, wątpliwa i niepewna. Z jednej strony mamy dość optymistyczną samoocenę, z drugiej strony względnie słabe wyniki testów. Zasygnalizowane badania były robione zapewne z wykorzystaniem różnej metodologii, odmiennej wielkości próby itd. Jako doświadczony nauczyciel akademicki dawałbym jednak większą wiarę wynikom testu aniżeli rezultatom deklaratywnej samooceny.