Powrót do strony głównej

Artykuły i opinie

Prof. E. Mączyńska: Niskie bezrobocie warunkiem rozwoju

poniedziałek, 5 czerwca 2023

OBSERWATOR FINANSOWY: Statystyki Eurostatu dotyczące zjawiska bezrobocia w Polsce są imponująco korzystne. W marcu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 2,8 proc., co sytuuje nasz kraj na drugiej pozycji, obok zajmujących pierwsze miejsce Czech.

W gruncie rzeczy oznacza to, że w skali całego kraju każdy, kto chce pracować, pracę znajdzie, choć zważywszy na różnice regionalne, nie zawsze w rejonie zamieszkania.

Polska może zatem szczycić się pod tym względem spektakularnym sukcesem, tym bardziej, że niskiemu bezrobociu towarzyszy historycznie wysoka liczba osób pracujących, sięgająca w drugim kwartale 2023 r. prawie 17 mln. Jednocześnie z wielu analiz wynika, że tak korzystna sytuacja na rynku pracy może utrzymać się dłużej, przede wszystkim ze względu na wyraźnie dostrzegalne przejawy ożywienia gospodarczego.

Rekordowo niski poziom bezrobocia zaskakuje niektórych analityków, czy nawet wręcz dziwi, zwłaszcza że tak korzystna sytuacja ma miejsce w warunkach znacznego osłabienia wzrostu gospodarczego. Jednak w podejmowanych próbach wyjaśnienia tego fenomenu, najczęściej poprzez łączenie go z sytuacją demograficzną, w tym zmniejszającą się liczbą osób w wieku produkcyjnym, zazwyczaj pomija się podejmowane w polityce społeczno-gospodarczej działania na rzecz przeciwdziałania narastaniu nierówności społecznych.

Tymczasem wiele wskazuje, że ukierunkowane regulacje – w tym dotyczące transferów socjalnych oraz podnoszenia płacy minimalnej – korzystnie wpływają na rynek pracy. W Polsce jaskrawo potwierdza to m.in. rosnąca liczba zatrudnionych kobiet. Dowodzą tego statystyki i raporty specjalistyczne (np. Raport pt. „Kobiety mają wybór”). Z analiz tych wynika, że rozwój świadczeń społecznych udzielanych rodzinom sprawił, że kobiety zyskały wolność wyboru i nie muszą już podejmować pracy niskopłatnej. Tym samym zyskały na rynku pracy silniejszą pozycję. W konsekwencji nie tylko zmalał poziom bezrobocia wśród kobiet, lecz także znacznie wzrosła ich aktywność zawodowa, osiągając najwyższy poziom w historii.

Przeczytaj cały artykuł