Artykuły i opinie
Prof. M. Gorynia: Jakie są szanse i ograniczenia nowego pragmatyzmu?
środa, 26 lipca 2023
RESEARCHGATE.NET: Prof. M. Gorynia poleca uwadze następujący tekst: Jakie są szanse i ograniczenia nowego pragmatyzmu? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być badania prof. Macieja Bałtowskiego. W monografii „Transformacja gospodarcza – od gospodarki planowej do gospodarki opartej na wiedzy” - monografia inspirowana aktywnością naukową Profesora Macieja Bałtowskiego - ukazała się moja analiza tego zagadnienia wraz z uwzględnieniem badań Pana Profesora.
Przedmiotem opracowania jest identyfikacja, krytyczna analiza oraz ocena głównych komponentów względnie nowego kierunku myślenia w ekonomii zaliczanego do ekonomii heterodoksyjnej, określanego jako nowy pragmatyzm.
Twórcą tego kierunku jest Profesor Grzegorz W. Kołodko. Istotne w świetle zarysowanego zamiaru badawczego jest to, że w dyskusji na temat znaczenia nowego pragmatyzmu dużą rolę odegrały prace Profesora Macieja Bałtowskiego.
Zamiarem autora jest więc określenie i szersze naświetlenie wkładu Pana Profesora w kształtowanie się, rozwój i propagowanie koncepcji nowego pragmatyzmu. Podstawową metodą badawczą zastosowaną przy powstawaniu tego tekstu jest krytyczna analiza literatury przedmiotu.
Przed niniejszym tekstem postawiono dwa cele.
- Pierwszy to skrótowe zaznajomienie czytelnika z podstawowymi komponentami składającymi się na kierunek myślenia w naukach ekonomicznych określany jako nowy pragmatyzm.
- Drugi cel wiąże się z wyeksponowaniem dzieł i poglądów Profesora Macieja Bałtowskiego, odnoszących się do nowego pragmatyzmu, poglądów, które w istotnym stopniu ukierunkowały prowadzony dyskurs publiczny na temat tej koncepcji i przyczyniły się do wypracowania uporządkowanych i uargumentowanych ocen odnośnie do szans i ograniczeń koncepcji Grzegorza W. Kołodki.
Po pierwsze, należy podkreślić, że książka pod redakcją M. Bałtowskiego stanowiła niezwykle doniosłe wydarzenie na polskim rynku wydawniczym. Niewiele opracowań o podobnym znaczeniu ukazało się w Polsce po 1990 r. i tylko nieliczne z nich tak szeroko, a jednocześnie wnikliwie podchodziły do najważniejszych problemów ekonomii jako nauki. Po drugie, oczywiste jest, że powstanie tej ważnej pracy nie byłoby możliwe, gdyby nie twórczość G.W. Kołodki.