Nowe wydarzenia
Seminarium naukowe pt. "Władysław Grabski"
piątek, 6 grudnia 2024
Zaproszenie na seminarium naukowe z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
Celem tego cyklu seminariów jest nie tylko przybliżenie sylwetek znaczących postaci w historii polskiej ekonomii, lecz także zastanowienie się nad aktualnością ich teorii w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Seminaria z tego cyklu są zatem okazją do zgłębienia wiedzy o historii ekonomii w Polsce oraz dyskusji nad znaczeniem dorobku wybitnych ekonomistów dla współczesnej ekonomii. Seminaria są organizowane w ramach debaty naukowej poprzedzającej XI Kongres Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w grudniu 2025 r. w Warszawie.
Zaproszenie
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 9. seminarium w ramach cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana". W trakcie tego seminarium skupimy się na osiągnięciach kolejnej - wyjątkowej - postaci, która przyczyniła się nie tylko do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce, lecz także do założenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
-
Temat seminarium: Władysław Grabski
-
Plakat: Pobierz
-
Data: 6 grudnia 2024 r.
-
Czas: 14:00-15:30
-
Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: LINK DO SEMINARIUM
Identyfikator spotkania: 816 1073 0822
Kod dostępu: 320812
Prelegent:
- prof. dr hab. Wanda Sułkowska
profesor zwyczajny w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wieloletni kierownik Katedry Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (do 2021 r.). Specjalistka z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, społecznych i zdrowotnych, a także z zakresu historii doktryn ekonomicznych. Opublikowała m.in.: Reformy w polskim rolnictwie na tle reform w rolnictwie europejskim (1850- 1939) (PAN, 1994); Źródła sukcesów i przyczyny niepowodzeń reform Władysława Grabskiego (Ossolineum, 1996); Rozwój rynków ubezpieczeń w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (cykl publikacji w latach 2003-2009). Od roku 1978 r. należy do PTE. W latach 2001-2006 była wiceprezesem Zarządu Oddziału PTE w Krakowie.
Moderator:
- prof. dr hab. Lukasz Hardt
wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022. W latach 2022-2024 był przewodniczącym rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Był także sekretarzem rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika Ekonomista.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Władysława Grabskiego w rozwój nauk ekonomicznych i teorii ekonomii. Władysław Grabski (1874–1938) był politykiem, działaczem społecznym, ekonomistą i historykiem. Pełnił funkcję ministra skarbu oraz dwukrotnie premiera II Rzeczypospolitej. Był autorem reformy walutowej (1924), a także "ojcem" złotego i współtwórcą Banku Polskiego SA. Jedną z jego wielu zasług było uporządkowanie polskiego systemu bankowego. Wiosną 1924 r. poprzez połączenie trzech banków z dawnej Galicji powołano Bank Gospodarstwa Krajowego. W jego statucie zapisano, że celem działalności BGK jest kredytowanie przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz samorządowych. Dla rozwoju sektora rolnego powołano Państwowy Bank Rolny. Obywatele i firmy prywatne miały być obsługiwane przez Pocztową Kasę Oszczędności. Działania jego rządu objęły też ujednolicenie systemu monopoli państwowych – loteryjnego, solnego, spirytusowego, tytoniowego i zapałczanego, które generowały dużą część dochodów budżetowych. Po odsunięciu się od działalności politycznej Grabski całkowicie poświęcił się pracy naukowej. Był profesorem socjologii wsi w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W latach 1926-1928 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Od 1928 do 1934 r. był prezesem Towarzystwa Ekonomicznego i Statystycznego. W 1936 r. zorganizował Instytut Socjologii Wsi, powołując jednocześnie do życia wydawane do dziś „Roczniki Socjologii Wsi”. Grabski opublikował wiele prac z zakresu ekonomii agrarnej, upatrując w warstwie chłopskiej fundament siły narodu. Stworzył podwaliny nowej dziedziny nauki – socjologii wsi.
Zapraszamy uczniów, studentów, nauczycieli, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.
Rada Naukowa
Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Nagranie z seminarium
Ciekawe publikacje o prof. Władysławie Grabskim:
- Narodowy Bank Polski, Władysław Grabski
- Narodowy Bank Polski, Wielcy Polscy Ekonomiści – Władysław Grabski
- Michał Szukała (2024), 150 lat temu urodził się Władysław Grabski – jeden z ojców niepodległej Polski, twórca złotówki
- Wojciech Morawski (2004), Władysław Grabski - polityk, mąż stanu, reformator, Narodowy Bank Polski, Warszawa
Wybrane publikacje prof. Władysława Grabskiego:
- Władysław Grabski (1904), Historia Towarzystwa Rolniczego
- Władysław Grabski (1907), Materiały w sprawie włościańskiej
- Władysław Grabski (1926), O własnych siłach
- Władysław Grabski (1927), Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej (1924-1925)
- Władysław Grabski (1935), Idea Polski
Dotychczasowe seminaria z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
- Seminarium naukowe pt. Mikołaj Kopernik w dniu 12.01.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Adam Krzyżanowski w dniu 02.02.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Edward Łukawer w dniu 01.03.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Oskar Lange w dniu 05.04.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Eugeniusz Kwiatkowski w dniu 10.05.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Michał Kalecki w dniu 28.06.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Edward Taylor w dniu 05.07.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Fryderyk Skarbek w dniu 08.11.2024 r.: LINK
Wydarzenie przedkongresowe
Seminarium odbywa się w ramach przygotowań do XI Kongresu Ekonomistów Polskich, który jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w grudniu 2025 roku. Wydarzenie to stanowi część szeroko zakrojonych działań na rzecz promowania kluczowych zagadnień współczesnej ekonomii.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym seminarium!