Nowe wydarzenia
Seminarium naukowe pt. "Fryderyk Skarbek"
piątek, 8 listopada 2024
Zaproszenie na seminarium naukowe z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
Celem tego cyklu seminariów jest nie tylko przybliżenie sylwetek znaczących postaci w historii polskiej ekonomii, lecz także zastanowienie się nad aktualnością ich teorii w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Seminaria z tego cyklu są zatem okazją do zgłębienia wiedzy o historii ekonomii w Polsce oraz dyskusji nad znaczeniem dorobku wybitnych ekonomistów dla współczesnej ekonomii. Seminaria są organizowane w ramach debaty naukowej poprzedzającej XI Kongres Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w grudniu 2025 r. w Warszawie.
Zaproszenie
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 8. seminarium w ramach cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana". W trakcie tego seminarium skupimy się na osiągnięciach kolejnej - wyjątkowej - postaci, która przyczyniła się nie tylko do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce, lecz także do założenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
-
Temat seminarium: Fryderyk Skarbek
-
Plakat: Pobierz
-
Data: 8 listopada 2024 r.
-
Czas: 14:00-15:30
-
Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: LINK DO SEMINARIUM
Identyfikator spotkania: 851 6094 8475
Kod dostępu: 415911
Prelegent:
- prof. dr hab. Mirosław Bochenek
profesor w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obszarami jego zainteresowań naukowych są: teoria ekonomii, historia myśli ekonomicznej oraz ekonomia nierynkowa. Bibliografia jego prac obejmuje 142 pozycje, w tym 14 książek własnych, tj.: Problem racjonalności w polskiej myśli ekonomicznej (1999), Szkice o ekonomii i ekonomistach (2004), Prekursorzy ekonomii matematycznej w Polsce (2008), Władysław Marian Zawadzki i jego dzieło (2009), Studia varia o ekonomii i ekonomistach (2010), Historia rozwoju ekonomii (6 tomów, 2016), Istota i miejsce kategorii wartości w teorii ekonomii – ewolucja poglądów (2021), Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham? O historii i dyspucie wokół prawa gorszego pieniądza (2023) oraz Nicolaus Copernicus versus Thomas Gresham. Dispute over the authorship of the law of inferior money (2023). Od 1988 r. należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (m.in. w latach 2005−2006 był prezesem Zarządu Oddziału w Toruniu i członkiem Zarządu Krajowego, od 2021 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Naukowej). W 2024 r. otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego za książkę "Nicolaus Copernicus versus Thomas Gresham. Dispute over the authorship of the law of inferior money".
Moderator:
- prof. UG dr hab. Andrzej Letkiewicz
doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są: teoria regulacji i samoregulacji systemów gospodarczych i podmiotów gospodarujących, finanse przedsiębiorstw, gospodarowanie w gałęziach transportu ze szczególnym uwzględnieniem transportu drogowego. Opublikował m.in. "Przedsiębiorstwa transportu samochodowego w warunkach transformacji gospodarczej" (2003), "Gospodarowanie w transporcie samochodowym – wybrane zagadnienia" (2006), "Samoregulacja w symetryzacji systemów przedsiębiorstw" (2013), "Samoregulacyjne kształtowanie zachowań rynkowych przedsiębiorstw" (2020, współautorstwo B. Majecka). Od 2005 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Był członkiem komitetu egzaminacyjnego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej przy Komitecie Okręgowym w Gdańsku (2005-2021) oraz członkiem Zarządu PTE – Oddział w Gdańsku (kadencja 2015-2021) i członkiem Rady Naukowej PTE (kadencja 2015-2021). Jest członkiem Rady Naukowej PTE (kadencja 2021-2026) oraz wiceprezesem Zarządu Oddziału PTE w Gdańsku (kadencja 2021-2026).
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Fryderyka Skarbka w rozwój nauk ekonomicznych i teorii ekonomii. Fryderyk Skarbek (1792–1866) należał do grona wybitnych polskich ekonomistów. Był jednym z prekursorów polskiej ekonomii. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W młodości kształcił się u Mikołaja Chopina, ojca Fryderyka. Duży wpływ wywarł na niego Samuel Bogumił Linde, słynny leksykograf. Skarbek jest nazywany ojcem polskiej ekonomii ze względu na stawianie w centrum swoich rozważań społeczno-gospodarczych interesów całej wspólnoty narodowej. Odrzucał w związku z tym pojęcie homo oeconomicus, twierdząc, że i jednostka, i wspólnota, uzyskując cele materialne, powinny mieć na względzie przede wszystkim wartości duchowe i społeczne. Warunkiem rozwoju społecznego według Skarbka miało być uwłaszczenie szerokich warstw narodu oraz konsekwentne działania na rzecz najbiedniejszych grup społecznych. Do tego celu prowadzić miały zachęty do podjęcia własnej, choćby drobnej aktywności gospodarczej. Skarbek opowiadał się za własnością prywatną jako skuteczniejszym narzędziem służącym poprawie losów narodu niż działania etatystyczne. W swoich dziełach podkreślał znaczenie rozwoju przemysłu oraz konieczność ograniczenia długu publicznego. Zaangażował się w aktywność społeczną i dobroczynną – popierał tworzenie kas oszczędnościowych dla robotników oraz budowę przytułków dla bezdomnych i ubogich. Był człowiekiem wszechstronnym. Pisał powieści, dramaty, wiersze, dokonywał tłumaczeń, a także publikował prace historyczne. Zajmował się również malarstwem pejzażowym.
Zapraszamy uczniów, studentów, nauczycieli, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.
Rada Naukowa
Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Nagranie z seminarium
Ciekawe publikacje o prof. Fryderyku Skarbku:
- Narodowy Bank Polski (2022), Fryderyk Florian Skarbek, Biblioteka Edukacyjna Centrum Pieniądza NBP Biografie 2/2022]
- Narodowy Bank Polski, Wielcy Polscy Ekonomiści
- Narodowy Bank Polski, Fryderyk Skarbek
- Fryderyk Skarbek, 10 złotych, Seria: Wielcy polscy ekonomiści
Wybrane publikacje prof. Fryderyka Skarbka:
- Fryderyk Skarbek (1820), Elementarne zasady gospodarstwa narodowego, Tom I, Tom II
- Fryderyk Skarbek (1821), Gospodarstwo narodowe zastosowane, czyli nauka administracyi
- Fryderyk Skarbek (1827), O ubóstwie i ubogich
- Fryderyk Skarbek (1859), Ogólne zasady nauki gospodarstwa narodowego, czyli czysta teorya ekonomii politycznej
- Fryderyk Skarbek (1860), Dzieje Księstwa Warszawskiego
- Fryderyk Skarbek (1845), Pamiętniki Seglasa
Dotychczasowe seminaria z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
- Seminarium naukowe pt. Mikołaj Kopernik w dniu 12.01.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Adam Krzyżanowski w dniu 02.02.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Edward Łukawer w dniu 01.03.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Oskar Lange w dniu 05.04.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Eugeniusz Kwiatkowski w dniu 10.05.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Michał Kalecki w dniu 28.06.2024 r.: LINK
- Seminarium naukowe pt. Edward Taylor w dniu 05.07.2024 r.: LINK