Powrót do strony głównej

Nowe wydarzenia

Seminarium naukowe pt. "Edward Lipiński"

piątek, 10 stycznia 2025

Zaproszenie na seminarium naukowe z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"

Celem tego cyklu seminariów jest nie tylko przybliżenie sylwetek znaczących postaci w historii polskiej ekonomii, lecz także zastanowienie się nad aktualnością ich teorii w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Seminaria z tego cyklu są zatem okazją do zgłębienia wiedzy o historii ekonomii w Polsce oraz dyskusji nad znaczeniem dorobku wybitnych ekonomistów dla współczesnej ekonomii. Seminaria są organizowane w ramach debaty naukowej poprzedzającej XI Kongres Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w dniach 4-5 grudnia 2025 r. w Poznaniu.

Zaproszenie

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 10. seminarium w ramach cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana". W trakcie tego seminarium skupimy się na osiągnięciach kolejnej - wyjątkowej - postaci, która przyczyniła się nie tylko do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce, lecz także do założenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

  • Temat seminarium: Edward Lipiński

  • Plakat: Pobierz

  • Data: 10 stycznia 2025 r.

  • Czas: 14:00-15:30

  • Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: KLIKNIJ TUTAJ

Prelegent:

  • dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH
    doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2007-2012 prodziekan, 2012-2020 dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, 2012-2024 członek Senatu SGH. Od 2013 roku kierownik Katedry Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej, od 2020 roku dyrektor Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. Jest autorem lub współautorem opracowań z historii myśli ekonomicznej (m.in. podręcznika „Historia myśli ekonomicznej”, 2003, wzn. 2008 i 2019, monografii „Wkład Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w rozwój myśli ekonomicznej”, 2015, a także rozdziału w monografii „Zarys historii arytmetyki gospodarczej. Bogactwo narodu, dochód, koniunktura gospodarcza”, 2023), ekonomii rozwoju (m.in. podręcznika „Ekonomia rozwoju”, 2013, oraz monografii „Granice wzrostu gospodarczego a rozwój ekonomii. Wybrane zagadnienia ekonomii neoklasycznej i ekonomii rozwoju”, 2005), współczesnej myśli ekonomicznej (monografii „Stan gospodarki światowej a rozwój teorii ekonomii”, 2011, wspólnie z Z. Stańkiem) i finansów (bankowości).

  • dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH
    profesor w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1998), doktor ekonomii (2007) i doktor habilitowany historii (2018). Od 2020 r. prodziekan Studium Magisterskiego SGH. Jest też pracownikiem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor blisko stu prac naukowych i ponad trzystu publikacji popularnonaukowych. Autor i współautor wystaw oraz ekspozycji muzealnych. Laureat licznych nagród za osiągnięcia w pracy naukowej, m.in. Książka Historyczna Roku (wyróżnienie 2018), Klio (2019), Historia zebrana (2019). W 2024 r. był nominowany do Nagrody Historycznej „Polityki”. W 2021 r. studenci SGH wyróżnili go tytułem Inspiracja Roku. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej.

Moderator:

  • prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
    prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, związana zawodowo ze Szkołą Główną Handlową (SGH). W latach 2005-2021 była prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Pełni wiele funkcji zawodowych i społecznych. Obecnie jest członkiem Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, członkiem Prezydium Komitetu Prognoz i Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, a także członkiem Rady Naukowej INE PAN. Specjalizuje się w analizie ekonomicznej, finansach i wycenie przedsiębiorstw oraz systemów społeczno-gospodarczych. Jest kreatorką ekonometrycznych modeli predykcji bankructwa. W 2010 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2023 r. otrzymała Nagrodę Kopernika Ekonomisty - prestiżowe wyróżnienie, przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii i gospodarki.


Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Edwarda Lipińskiego w rozwój nauk ekonomicznych i teorii ekonomii. Edward Lipiński (1888–1986) był ekonomistą, działaczem społecznym i uczestnikiem opozycji w PRL. Profesor Edward Lipiński był wybitnym polskim uczonym, założycielem i długoletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, był cenionym na świecie autorytetem w dziedzinie nauki ekonomii. Znakomity wychowawca wielu pokoleń polskich ekonomistów, był świetnym mówcą i wykładowcą, oddanym tej sztuce i umiejącym skupiać uwagę słuchaczy na treści swoich wystąpień. Światły humanista, był bystrym obserwatorem życia społecznego, a także jego żywym uczestnikiem. Nadzwyczaj wiele czytał, a umysł miał otwarty, nastawiony na wyławianie nowych myśli i koncepcji torujących drogę postępowi społecznemu, które przetwarzał po swojemu. Przekazywał je swoim studentom w znakomitych, barwnych wykładach, „ze śpiewami i tańcami” (jak czasem je określał), w których zapoznawali się z najnowszymi koncepcjami ekonomii, z problematyką wahań koniunktury oraz wzrostu gospodarczego, a w późniejszych latach z historią myśli ekonomicznej. Jednocześnie był też niestrudzonym działaczem społecznym, który nie tylko z uporem organizował działalność publiczną w swoim kręgu zawodowym, lecz ponadto w różnych czasach i na różnych forach, nawet w najtrudniejszych warunkach ustrojowych, prowadził nieustępliwą walkę o prawdę i prawa człowieka. Nie był nigdy politykiem i nie interesowała go działalność polityczna, ale ta jego walka czyniła go swego rodzaju działaczem politycznym. Był szeroko znany w kraju i za granicą z tej swojej wielostronnej działalności naukowej i społecznej, szanowanym nie tylko za swą wiedzę, lecz także za to, że miał wyraźne ideały i potrafił o nie walczyć. Swoim słowem mówionym i działaniem potrafił inspirować i pobudzać do myślenia i działania. Jego wyraźna postawa przyczyniała mu wielu sympatyków, lecz także przeciwników, a nawet i wrogów.

.

Zapraszamy uczniów, studentów, nauczycieli, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.

Rada Naukowa
Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Wydarzenie przedkongresowe

Seminarium odbywa się w ramach przygotowań do XI Kongresu Ekonomistów Polskich, który jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w grudniu 2025 roku. Wydarzenie to stanowi część szeroko zakrojonych działań na rzecz promowania kluczowych zagadnień współczesnej ekonomii.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym seminarium!

Nagranie z seminarium

Ciekawe publikacje o prof. Edwardzie Lipińskim:

Wybrane publikacje prof. Edwarda Lipińskiego:

  • Edward Lipiński (1955), Poglądy ekonomiczne Mikołaja Kopernika, Warszawa
  • Edward Lipiński (1956), Studia nad historią polskiej myśli ekonomicznej, Warszawa
  • Edward Lipiński (1958), Merkantylizm i początki szkoły klasycznej, Warszawa
  • Edward Lipiński (1961), Teoria ekonomii i aktualne zagadnienia gospodarcze, Warszawa
  • Edward Lipiński (1968), Historia powszechnej myśli ekonomicznej do roku 1870, Warszawa
  • Edward Lipiński (1975), Historia polskiej myśli społeczno-ekonomicznej, Wrocław
  • Edward Lipiński (1981), Problemy, pytania, wątpliwości. Z warsztatu ekonomisty, Warszawa
  • Edward Lipiński (1980), Wystąpienie prof. Edwarda Lipińskiego, nieformalnego przywódcy KOR na zjeździe delegatów NSZZ „Solidarność”, wygłoszone 28 września 1980 r.

Dotychczasowe seminaria z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"

  • Seminarium naukowe pt. Mikołaj Kopernik w dniu 12.01.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Adam Krzyżanowski w dniu 02.02.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Edward Łukawer w dniu 01.03.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Oskar Lange w dniu 05.04.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Eugeniusz Kwiatkowski w dniu 10.05.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Michał Kalecki w dniu 28.06.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Edward Taylor w dniu 05.07.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Fryderyk Skarbek w dniu 08.11.2024 r.: LINK
  • Seminarium naukowe pt. Władysław Grabski w dniu 06.12.2024 r.: LINK